Геральдика Димківського навчально-виховного комплексу
Герб Димківського НВК створений згідно з основними загальними традиціями геральдики.
В основу герба покладено щит французької форми, що являє собою прямокутник з найбільшим загостренням в середній нижній частині. Співвідношення ширини і висоти становить 8:9, співвідношення правого та лівого полів по вертикальній осі рівні (1,0:1,0). Нижні кути щита — округлі. Щит розітнутий на зелене і блакитне. Розтин зроблено вертикальною лінією, що проходить через центр щита.
Зелений колір правого поля щита символізує надію і радість, які постійно супроводжують шкільне життя. Блакитний колір лівого поля щита є символом спокою, благополуччя та стабільності. Це коліртворчості та індивідуальності. Саме навчання спонукає до творчого підходу до оточуючого світу, розвиває критичне мислення. Також блакитний є втіленням духу Істини, і є втіленням слова, а жовтий (золотий) і блакитний разом – кольори сонця та води – основних життєдайних сил української міфології. Ці кольори лежать в основі символіки нашої держави.
У центрі щита знаходиться трилисник, що є символом єдності та рівноваги. Адже, заклад є навчально-виховним комплексом, що об’єднує дитячий підрозділ, початкову ланку та основну школу. Цифра 3 (три листка) символізують єдність усіх трьох сил, тобто Мудрість, Знання і Любов. Трилисник кольору золота, що є символом багатства, достатку, а також тепла, радощів і поваги. Колір золота уособлює Сонячне світло.
У середній верхній частині розтину знаходиться золота стріла, якає символом світла, сонячних променів, поєднання. Світло, в свою чергу, символізує дух, інтелект, моральність, єдність всього з усім, любов, красу, творчі сили, істину.
На зеленому полі, у правому верхньому куті, розташовані розкрита книга і чорнильниця з пером. Книга – втілення прагнення до знань, духа мудрості, відвертості. Вона білого (срібного) кольору, а білий –цесвітло, поєднання всіх кольорів, є символом легкості, чистоти.
Чорнильниця і перо означають, що в селі жила «величава духовна квітка Буковини» О.Ю.Кобилянська, яка написала в с.Димка деякі із своїх безсмертних творів. У музеї-садибі письменниці на столі розташовані ці речі так, як це було і при її житті.
Чорний колір, присутній на щитіє символом обережності, мудрості, постійності у випробуваннях, а також печалі і трауру. Здавніх-давен чорний відповідав справжній жіночій сутності, її містичній постаті. Він допомагає зосередитися, стати уважним; також, чорний – це колір землі, яка є не тільки Матір’ю-годувальницею, а й Матір’ю-вихователькою — опорою для духу, носієм високої моралі. Саме протаке вшановування землі писала О.Кобилянська в повісті «Земля», прототипами героїв якої стали наші односельчани. Тому в закладі дітей вчать не тільки відчувати красу художнього слова, а й цінувати працю на землі, шанобливо ставитись до давніх традицій.
У нижньому правому куті щита на зеленому полі розташований пісочний годинник, що символізує відведений нам на цій землі час, який є головним багатством людини. Саме в школі дитина вчиться правильно розподіляти свій час, не втрачати ні хвилини, цінувати кожну мить, яку можна використати для збагачення внутрішнього світу.
На блакитному полі у лівому верхньому куті розміщено один золотий буковий горішок, що показує приналежність нашого закладу до Буковини. А те, що горішок один, підкреслює, що світ, в якому ми живемо, – один, і кожен є унікальним, індивідуальним, неповторним і невипадково живе на світі, бо має особливе призначення. Завдання закладу – допомогти розкрити і реалізувати закладені в дитині творчі здібності, вроджені таланти.
У лівому нижньому куті розташовано смерекову гілочку, що символізує вічну юність, здоров’я, красу. Гілка присутня ще і тому, що дерево є уособленням єдності, своєрідною моделлю Всесвіту й людини, де для кожної особистості, предмета чи явища є своє місце. Дорогу до навчального закладу, пам’ятник О.Кобилянської біля основного корпусу прикрашають вічнозелені смереки, які дуже любила письменниця. Вона писала у «Щоденнику» 25 листопада 1899 року: «Страшенно люблю самоту, самоту в природі… Я люблю з нею мовчки розмовляти. Коли я вмру – то скажу себе в цілком незамітнім куті поховати і велику смереку на своїм гробі саме над головою засадити, аби мені вічно шуміла!».
Щит увінчує золота корона із сімома округленими зубцями і з написом «Димківський НВК». Вона символізує те, що у главі закладу стоїть директор, який здійснює загальне управління навчально-виховним комплексом. Сутність сімки – досконалість, цілісність, повнота, вища симетрія, таємниця, всеосяжність. Сім – це ще символ відповідальності людини, а директор несе відповідальність за кожну дитину.
В основі герба знаходиться девізна стрічка з написом «Творчо.Цікаво.З любов’ю». Ці словає гаслом, провідною ідеєю усього змісту роботи закладу. В навчально-виховному комплексі панує культ слова, адже воно є символом світла, знань, добра, краси, мелодійності, материнської мови, гігантського акумулятора інформації, досвіду, мудрості, духовності, етнічної самосвідомості, Вічності.
Обрамлюють щит лаврові гілки, що символізують славу, перемогу, мудрість.
Символічність герба є винятковою, адже вона об’єднує три періоди розвитку закладу: минуле, теперішнє і майбутнє. Плоди лавра на кожній гілці відділяють 13 верхніх листків, а 13 – дві останні цифри 2013 року, коли все людство відмічатиме 150-у річницю від дня народження О.Кобилянської. Тридцять три листка на кожній лавровій гілці показують, що у 2033 році заклад відмічатиме свій 150-ий ювілей (У жовтні 1883 в селі Димка Глибоцького району вперше почала функціонувати школа).
Прапор – прямокутне полотнище зі співвідношенням ширини до довжини 2:3. Воно складається з 4-х горизонтальних смуг – золотої, зеленої, блакитної, золотої (співвідношення їх ширини рівне 1:9:9:1). Посередині зеленої і блакитної смуг – герб у золотому обрамленні.
У полотнищі прапора використано 3 геральдичні кольори: колір золота – символ належності до України; зелений - колір свіжого листя, який символізує надію і радість,свободу, достаток і родючість; блакитний – символ спокою, благополуччя, стабільності, творчості та індивідуальності.
Герб і прапор Димківського НВК – це саме ті символи, які надихатимуть усіх учасників навчально-виховного процесу на творчу працю заради майбутнього розквіту закладу.
Автор герба та прапора –
Головата М.Л., вчитель інформатики Димківського НВК
Гімн