21 februarie – Ziua Limbii Materne

     Dintre toate câte sânt, sărbători pe-acest pământ, nu e alta mai frumoasă, decât despre limba noastră.

   110Pe data de 13.03.2018 elevii clasei a 5-a, împreună cu alți copii din școala noastră au demonstrat dragostea lor față de limba lor maternă – Limba Română. Cu o mare dibăcie au declamat frumoasele versuri din poeziile nemuritoare ale poeților români, au expus legenda provenienței Limbii Române, au cântat cântece închinate limbii. Un moment deosebit a fost înscenarea poeziei lui Alexei Mateevici Limba noastră. Nu mai puțin interesant au fost clipele când s-au expus și câteva curiozități ale limbii, s-a pronunțat și s-a explicat cel mai lung cuvânt din limba română. Toți au rămas plăcut impresionați de faptul cum și-au demonstrat copiii dragostea lor  pentru limba maternă, pentru cuvântul artistic românesc.

     Ziua  internaţională a limbii materne este un bun prilej să venim cu elevii noştri şi să le cultivăm dragostea faţă de limbă, să îi punem în valoare, să-i promovăm şi să le arătăm care sunt adevăratele noastre valori, să fie mândri că sunt români, că avem o limbă frumoasă, o limbă melodioasă şi bogată.

Veronica N. Barbaza

This entry was posted in Без рубрики. Bookmark the permalink.